Miejsca ze smakiem - restauracje

Bacówka na Jamnej - Schronisko Dobrych Myśli

Jamna

Bufet w Bacówce przypomina górskie schroniska i idealnie oddaje ich niepowtarzalną atmosferę. Żeby zamówić lokalne specjały trzeba podejść do charakterystycznego okienka, a potem uważnie nasłuchiwać, kiedy będą gotowe. Można tu skosztować takich potraw, jak dunajeckie otoczaki – kotleciki z masy fasolowej z jajkiem albo pieczarkami, nagrodzone w programie Ewy Wachowicz, czy żurek po chłopsku, który zdobył miano produktu Polskiego Producenta Żywności. Smakołyki te najlepiej pałaszuje się przy dużych, wieloosobowych stołach, zachęcających do kontaktu z sąsiadem. Ogień buzuje w kominku, delektujemy się daniami regionalnej kuchni i wcale nie chce nam się ruszać w dalszą drogę... Dobrze, że na miejscu możemy zdecydować się na nocleg. Bacówka to idealne miejsce na organizację różnego rodzaju imprez – ognisk, biesiad, biegów na orientację. Na łące otaczającej obiekt znajdują się dwie wiaty, z których jedna może pomieścić nawet 150 osób, natomiast druga sprzyja bardziej kameralnym biesiadom. Jest tu także boisko do siatkówki, a dla najmłodszych turystów plac zabaw i dmuchany zamek.  

Bacówka Biały Jeleń - restauracja

Iwkowa

Bacówka Biały Jeleń to miejsce zarówno z klimatem, jak i ze smakiem. Oprócz przytulnych miejsc noclegowych, Bacówka proponuje także pyszne posiłki, serwowane we własnej restauracji. W jej karcie znajdują się dania regionalne, takie jak śliwka po iwkowsku w boczku, kiszka pasterska z góralską kapustą, bigos myśliwski ze śliwką czy żur huculski na kiełbasie. Można tu także kupić konfitury owocowe, przygotowywane według domowej receptury. Potrawy w bacówkowej kuchni opierają się na produktach całkowicie naturalnych pozyskanych z okolicznych gospodarstw, własnego ogrodu i małej domowej przetwórni. Smaczne posiłki przygotowywane są według tradycyjnych receptur. Pieczone na ogniu prosie, wędzone kiełbasy, ryby, chleb z pieca ,wyborny żur bacowski i zupa z ognia to tylko niektóre z bacówkowych rarytasów. Na miejscu można zakupić swojskie potrawy i wędliny tak aby po powrocie do domu delektować się smakiem natury!

Gościnna Chata

Wysowa-Zdrój

Karczma ,,Gościnna Chata” to doskonała propozycja dla osób, chcących spróbować tradycyjnych potraw kuchni łemkowskiej. War ze zlepiencami, kiesełycia z komperami, hałuszki, kiszeniaki – to tylko niektóre z kulinarnych propozycji restauracji, wszystkie za to są smaczne i pożywne. Wnętrze karczmy jest stylizowane na dawną chatę łemkowską. W jej wnętrzu znajduje się starodawna kuchnia z piecem, opalana drewnem. Piecze się w nim chleb i wędzi wędliny własnego wyrobu. Sale zdobią regionalne rzeźby oraz wystawa z przedmiotów odnalezionych w karczmie podczas jej remontu. Niedawno karczma została rozbudowana - powstały dwie duże sale (przeznaczone głównie na organizację imprez okolicznościowych). Karczma wraz z hotelem oraz ,,Domem Rzemiosła” tworzy ogrodzony wiejskim ogrodzeniem kompleks, stojący przy głównej drodze wjazdowej do Wysowej. Pomiędzy budynkami znajduje się dziedziniec (pełniący też funkcję parkingu dla gości karczmy i hotelu) oraz rabaty i kosze wiklinowe z roślinami ozdobnymi. Na zadaszonym tarasie karczmy jest około 45 miejsc siedzących. Ponadto ,,Gościnna Chata” zajmuje się także organizacją różnego rodzaju atrakcji: przejażdżki saniami lub bryczkami, rajdy konne, paintball, a także warsztaty z udziałem rzemieślników regionalnych np. wyrabianie łyżek, rzeźbienie czy wyrabianie garnków glinianych. Karczma ,,Gościnna Chata” to idealna oferta zarówno na rodzinny obiad, jaki i na organizację seminariów, szkoleń i imprez okolicznościowych. Bogaty wybór potraw regionalnych oraz unikalne zabytkowe wnętrze chaty sprawiają, że usatysfakcjonowany będzie także każdy, kto podczas urlopu pragnie odwiedzać miejsca dbające o harmonię z lokalną architekturą i tradycją.

Miejsca z klimatem - noclegi

Agroturystyka Malowane Wierchy Sylwia Pach

Gładyszów

Do dyspozycji jest 5 przytulnych pokoi z widokiem na góry i las, każdy z łazienką i balkonem, salon z kominkiem oraz w pełni wyposażona kuchnia z działającym piecem chlebowym. Dzieci również znajdą dla siebie kącik do zabawy, a w ogrodzie plac zabaw. Dużo zielonego terenu wokół domu sprzyja leżakowaniu oraz grom zespołowym, w ogrodzie wiata z miejscem na grilla i ognisko. Dostępne pomieszczenie, w którym można schować rowery, narty czy wózki. Wyznaczone miejsca parkingowe na terenie posesji. Wypoczynek w Malowanych Wierchach to alternatywa wobec turystyki masowej, przeznaczony dla osób o dużej wrażliwości na przyrodę, ceniących sobie ciszę i spokój. Decydując się na pobyt tutaj, Goście mają szereg możliwości zgłębiania śladów tutejszej historii, pokonywania wzniesień górskich, rozkoszowania się pięknem rozległych dolin, obcowania ze wspaniałą przyrodą oraz możliwość "podglądania" dzikich zwierząt. Bez względu na porę roku można tu przyjechać na rodzinne wczasy, wypoczynek we dwoje czy też z grupą przyjaciół. Ponadto dla grup i firm istnieje możliwość zorganizowania warsztatów, spotkań integracyjnych, szkoleń czy burz mózgów. Gospodyni proponuje smaczną domową kuchnię, która jest energetyczna, prosta i zdrowa, bo oparta na lokalnych produktach. W domu jest ciepła i przyjazna atmosfera oraz kameralne warunki do odpoczynku, z myślą o Tobie Gościu ...

Agroturystyka U Dajany

Jastrzębia

Agroturystyka ,,U Dajany” to piękny, kameralny obiekt przeznaczony dla wszystkich miłośników przyrody, ceniących sobie regionalną kuchnię oraz obcowanie na łonie natury. Dla gości istnieje możliwość zakupienia tradycyjnych potraw, gotowanych przez gospodarzy, którzy udzielą cennych rad, jak przygotować własne posiłki. Można także wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba lub kiszenia kapusty. Miejsce jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Tym, co ,,U Dajany” jest najpiękniejszego, to beż wątpienia ogród, prawdziwy raj dla dzieci – huśtawki, stajnia ze zwierzętami (możliwość dojenia kóz, wyuczonych do uczestniczenia w wycieczkach), zabawy na sianie oraz wiatrak zbożowy, który miele zboże, gdy jest wiatr. Na zewnątrz znajduje się także stodoła, przystosowana do większej liczby gości, w której znajduje się kuchnia z piecem chlebowym i wędzarnia, a dania serwuje się w formie bufetu. Zachowano w niej tradycyjny styl wnętrza, wzbogacony kolekcją przedmiotów gospodarstwa wiejskiego. Stodoła to doskonałe miejsce do biesiadowania i tańców do białego rana.  Dodatkowo jest tutaj boisko do siatkówki, a także wypożyczalnia rowerów. Oferta agroturystyki ,,U Dajany” jest doskonała zarówno dla seniorów, jak i studentów, klientów indywidualnych i grup zorganizowanych. Gospodarze cechują się niezwykłą otwartością i życzliwością, a widoki na Pogórzu Ciężkowickim są bardzo malownicze i niezapomniane. Kuchnia Pani Danuty Kostrzyńskiej jest wyborna, jej talent kulinarny nie ma sobie równych, a spożyte kalorie można potem przyjemnie spalić w pobliskim lesie na świeżym powietrzu. To wymarzone miejsce dla miłośników spokojnych, smacznych i typowo wiejskich wczasów.

Bacówka Biały Jeleń

Iwkowa

Bacówka „Biały Jeleń” położona jest w pięknej okolicy, w pobliżu szlaków turystycznych. Zapewnia gościom liczne atrakcje i wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Znajdująca się tutaj Zagroda Karpacka, mały zwierzyniec i stadnina przybliżają kulturę i atmosferę regionu. To świetne miejsce zarówno na wypoczynek indywidualny, jak i imprezy grupowe. 29 pokoi wyposażonych jest w łazienki i, najczęściej, w telewizory. Doskonałe wyżywienie oferuje znajdująca się w „Bacówce” restauracja. W jej karcie znajdują się dania regionalne, takie jak śliwka po iwkowsku w boczku, kiszka pasterska z góralską kapustą, bigos myśliwski ze śliwką czy żur huculski na kiełbasie. Można tu także kupić konfitury owocowe, przygotowywane według domowej receptury. W Bacówce odbywają się imprezy firmowe, integracyjne, szkoleniowe i okolicznościowe. Atrakcji nie brakuje przez cały rok. W wakacje przygotowywana jest oferta dla rodzin z dziećmi: dla młodszych gości odbywają się zajęcia prowadzone przez animatorów oraz kursy jazdy konnej. Jesienią organizowane jest święto śliwki – „Od ziarenka do miski rarytasu” – czyli pieczenie owoców w kotle i ich degustacja przy muzyce na żywo. Zimą można wziąć udział w kuligu. Obok Bacówki znajduje się Zagroda Karpacka, obejmująca działający młyn z żarnami (wykorzystywany m.in. w zajęciach edukacyjnych dla dzieci „Od ziarenka do bochenka”), kuźnię, spichlerz, pomieszczenia gospodarcze, a także Chatę Bartosza, przeniesioną z terenów Pogórza Karpackiego. Chata Bartosza jest udostępniona zarówno gościom Bacówki, jak i niezależnym turystom. W Zagrodzie w miesiącach letnich organizowane są rozmaite imprezy plenerowe. Bacówka jest stale rozbudowywana, obecnie powstaje tu basen i niewielkie centrum odnowy biologicznej.


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem