Twórcy » Jadwiga Duchnicka

Jadwiga Duchnicka
adres:  ul. Wszystkich Świętych 19
kod:  32-650 Kęty
gmina:  Kęty
powiat:  oświęcimski
tel. kom.:  509 910 803
GPS:  49.8847, 19.2245 wyznacz trasę

Pani Jadwiga jest emerytowaną nauczycielką. Bibułkarstwem zajęła się w czasach, gdy pracowała w przedszkolu i szukała twórczego sposobu na wykorzystanie tanich materiałów do pracy z dziećmi i dekoracji przedszkola. Pierwszymi targami, na których pokazała swoją twórczość był Jarmark Anielski, który odbywa się co roku w sierpniu. Oprócz tego prace artystki można kupić na targach w Nawojowej i Zawoji.

Pani Jadwiga tworzy maki, słoneczniki i gałązki magnolii, ale także kwiaty, które wymyśla sama. W ten sposób powstają niezwykle piękne rośliny, które niekoniecznie mają swoją nazwę. Artystka nazywa je „autorskimi gałęziami”. Odznaczają się one bogatą i gustownie dobraną kolorystyką.

Podstawowe narzędzia pracy bibułkarki to nożyczki, drucik, klej i oczywiście bibuła. Większość wyrobów pani Jadwiga tworzy z taśmy krepowej, stosuje także naturalne elementy florystyczne, takie jak patyki, gałązki wierzby czy susz egzotyczny. Artystka unika utartych wzorów, każdy tworzony przez nią kwiat jest inny. Twórczość pani Jadwigi nie ogranicza się jednak do papierowych kwiatów. Innym wymyślonym przez nią wyrobem są aniołki stróże, wykonywane ze srebrnej i złotej krepiny.

Artystka nie posiada własnej pracowni, jej produkty można jednak kupić na targach rękodzieła, m. in. w Nowym Sączu i Olkuszu, a także na targach agroturystycznych. Ceny jej wyrobów wahają się od 3 zł za najmniejsze do 20 zł za „autorskie gałęzie”.




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem